Про кафедру

Відтворити відео

Кафедра ядерної фізики створена за ініціативою академіка Лейпунського О.І. в вересні 1945 р. Детальніше...

Кафедра відома роботами в галузі фізики швидких нейтронів, прискорювальної техніки, ядерної спектроскопії, ядерної електроніки, прикладної ядерної фізики, ядерної енергетики, фізики високих енергій.

Лабораторні роботи по спецкурсам виконуються як в навчальних лабораторіях, так і безпосередньо в наукових групах. Бакалаврські та магістерські роботи виконуються як на кафедрі, так і в провідних всесвітньо відомих наукових центрах.

Найтісніші наукові зв’язки кафедри – з наступними науковими установами: Європейський центр ядерних досліджень CERN (Швейцарія), Інститут ядерних досліджень GSI (Німеччина), Аргонська Національна лабораторія (ANL) (США), Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) (Австрія), Інституту ядерних досліджень у м. Любляни (Словенія), Інститут ядерних досліджень НАНУ (Київ), Дебреценський університет (Угорщина), ,  та інші.

Міцна експериментальна база, тісні зв’язки з науково–дослідними інститутами і університетами як в нашій країні, так і за кордоном дають можливість готувати висококваліфікованих спеціалістів і вирішувати завдання для різних галузей науки та техніки.

Співробітники кафедри працювали в багатьох наукових центрах Швейцарії, Швеції, Італії, Франції, Німеччини, Угорщини, Польщі,  Хорватії, Словенії, США, відвідували наукові заклади Японії, Австрії, Монголії.

Починаючи з 2001 року кафедра ядерної фізики залучається до робіт, що проводяться в рамках міжнародних коллаборацій у Швейцарії (CERN), Німеччині (GSI), Утрехському університеті (Нідерланди).
Студенти та аспіранти кафедри мають можливість спеціалізуватися за напрямками: експериментальна ядерна фізика, ядерна енергетика, фізика високих енергій, фізика прискорювачів, фізика важких іонів, медична фізика (використання ядерно-фізичних методів для лікування онкологічних захворювань).

Кафедра приділяє велику увагу атомній енергетиці. Крім підготовки спеціалістів проводяться наукові дослідження з аналізу безпеки атомних станцій з використанням кодів для тривимірних розрахунків активної зони реакторів, перехідних процесів, можливих аварійних сценаріїв, у тому числі для АЕС інших країн. Деякі з робіт фінансуються Міністерством енергетики США в рамках Міжнародної програми ядерної безпеки, інші – атомними станціями України.

За розробку і створення джерел швидких нейтронів у 1986 р. група співробітників кафедри – Стрижак В.І., Применко Г.І., Кухленко О.С. – отримали Державну премію.

У 2000 р. наступні співробігники кафедри – Каденко І.М., Лещенко Б.Ю., Майданюк В.К., Применко Г.І., Прокопець Г.О., Шевченко В.А. –здобули Державну премію України в галузі науки і техніки 2000 р. за розробку і створення апаратурних комплексів та їх застосування в ядерній фізиці, енергетиці.

 Серед випускників кафедри – понад 30 докторів наук та 150 кандидатів наук.

Наказом Ректора КНУ №187-92 від 15.04.2022 кафадра отримала нову назву: Кафедра ядерної фізики та високих енергій. 

Презентації про кафедру

Участь кафедри ядерної фізики та високих енергій в престижних міжнародних проектах:

  1. Міжнародні наукові колаборації

  1. Міжнародна співпраця із відомими науковими центрами

Участь науковців кафедри у відкритті нової елементарної частинки